Skanery rentgenowskie DYLOG (detektory ciał obcych x-ray)
Technologia promieniowania rentgenowskiego jest obecnie najbardziej skuteczną metodą wykrywania zanieczyszczeń w zapakowanych produktach spożywczych. Przy jej pomocy wykrywa się zanieczyszczenia o dużej gęstości, głównie pochodzenia nieorganicznego. Możemy zatem zlokalizować następujące zanieczyszczenia:
- szkło
- metal (ferrytyczny, kolorowy, stal nierdzewna)
- kamień
- kość
- twarde plastiki np. PVC, Viton ©
a więc zanieczyszczenia o największym zagrożeniu dla zdrowia człowieka.
Wielką zaletą skanerów rentgenowskich jest brak przeszkód ze strony rodzaju opakowania na ich detekcję. Dzięki temu możliwa jest np. detekcja odłamków szkła w butelkach szklanych. Również opakowania metalowe (puszki), folia metalizowana i folia aluminiowa nie stanowią żadnej bariery w detekcji metali w porównaniu do tradycyjnych wykrywaczy metali.
Kolejną wielką zaletą jest możliwość kontrolowania produktu na samym końcu linii pakującej, po wszystkich procesach technologicznych, w których istnieje możliwość dostania się zanieczyszczenia.
Urządzenia te możemy również zastosować do poszukiwania opakowań z brakującym produktem np. brakujące listki gumy do żucia w opakowaniu zbiorczym.
Skanowanie i eliminowanie zanieczyszczonego produktu odbywa się automatycznieon line, czyli w ruchu ciągłym bez zatrzymywania linii produkcyjnej.
Wszystkie systemy firmy Dylog stanowią doskonałe wsparcie systemów jakości takich jak HACCP, GMP, ISO.
Firma Dylog to jeden z prekursorów w dziedzinie rentgenowskiej detekcji ciał obcych posiadająca prawie 30 letnie doświadczenie w branży. Jest marką znaną i uznaną na całym świecie. Posiada ponad 1000 instalacji na całym świecie, obejmujących pełen wachlarz zastosowań w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Stawia ją to w ścisłej czołówce producentów skanerów rentgenowskich.
Nowa seria skanerów rentgenowskich serii Dymond zawiera najnowsze technologie z nowym potężnym i intuicyjnym oprogramowaniem, oferującym niezawodne i przyjazne dla użytkownika funkcje operacyjne. Ustanawia nowe standardy w technologii detekcji rentgenowskiej, spełniając najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe na rynku. Nowoczesne wzornictwo zrewolucjonizowało rynek skanerów rentgenowskich.
Zasadniczo skanery rentgenowskie do detekcji ciał obcych w produktach spożywczych możemy podzielić na trzy grupy:
- dla opakowań płaskich, czyli produkt luzem, saszetka, karton zbiorczy (np. karton z kubkami jogurtu, karton z paczkami sera, karton z saszetkami zup w proszku lub przypraw do zup) stosuje się prześwietlanie z dołu do góry lub odwrotnie. Modele wykorzystujące tą technologię - seria Dymond 40-80-120, seria DyLight i seria Dynamite.
Z uwagi na prześwietlanie produktu razem z taśmą przenośnika, każdy z tych modeli dostarczany jest wraz z krótkim przenośnikiem, posiadającym taśmę niewidoczną dla promieniowania X.
- dla opakowań typu butelka, słoik, puszka modele z pojedynczym prześwietlaniem z boku- seria Dymond S.
- dla opakowań typu butelka, słoik, puszka modele z podwójnym prześwietlaniem z boku - seria Dymond D.